poniedziałek, 25 września 2017

Magi(er)a na rue Jacob w Paryżu

22 września 2017 w Galerii Fabuloserie Paris odbył się wernisaż prac Genowefy Magiery. Paryska agenda Muzeum Arts Hors-les-Normes w Dicy to pierwsze miejsce poza granicami Polski, które zdecydowało się przygotować indywidualną wystawę polskiej twórczyni art brut.

wernisaż na rue Jacob, fot. Philippe Couette


Niemal dokładnie rok temu Genowefa Magiera miała indywidualną wystawę w Polsce, w płockim Domu Darmstadt. Od maja tego roku wiele jej pracy tworzy wystawę „Niesforni kolekcjonerzy, sztuka bez norm i bez granic/ Collectionneurs turbulents. Art hors-les-normes sans frontières” w Muzeum w Dicy. Część prac pochodzi z kolekcji AK, a część z nowych zbiorów kolekcji Arts Hors-les-Normes.


Genowefa Magiera ma 96 lat. Od 9 lat mieszka w Domu Opieki Społecznej w Wielkiej Nieszawce, gdzie zaczęła malować ukochane zwierzęta. Malowała na wszystkim co wpadło jej w ręce; na kartonach, pudełkach.  Zaczęła też gromadzić tkaniny, drut, guziki, kamyki, patyki, słomki po napojach do tworzenia swoich rzeźb i kolaży. Jej prac, z roku na rok przybywało, dlatego przyjaciółka Pani Geni, Katarzyna Dudek, postanowiła powiadomić listownie krajowe placówki zajmujące się twórczością z kręgu art brut. Efekt był natychmiastowy. Wystawy zorganizowało Muzeum Etnograficzne w Toruniu, GaleriaSztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Bydgoszczy i w wiele innych. Wieść o niej dotarła też do Płocka. Andrzej Kwasiborski nawiązał z nią bezpośredni kontakt. Od kilku lat ją odwiedza. Organizuje wystawy. To przez płockiego kolekcjonera La Fabuloserie nawiązało kontakt z artystką. Sophie Boubronnais i Marek Młodecki odwiedzili ją już kilka razy. Ostatni raz w ostatnie wakacje.

Termin paryskiego wernisażu nie jest przypadkowy. Galeria Fabuloserie Paris otworzyła wystawę przy rue Jacob na miesiąc przed planowanymi na 19-22 października targami Outsider Fair Art w Paryżu. To jedna z największych, organizowanych od 5 lat w stolicy Francji, imprez tego typu na świecie.

Oprócz francuskich galerii, tj. paryskie Galerie Béatrice Soulié i Halle Saint Pierre, Galerie Chave z Vence czy Galerie Polysemie z Marsylii, na targach wystawiać się będą „galernicy” z całego świata, m.in. z: Nowego Jorku (Andrew Edlin Gallery,Cavin-Morris Gallery, Donald Ellis Gallery), Tokyo (ATSUKOBAROUH), Moskwy (Art Naïve Gallery), Mediolanu (Maroncelli 12) czy luxemburga (Galerie Toxic). W sumie będzie trzydziestu czterech wystawców, a wśród nich, po raz pierwszy La Fabuloserie Paris z pracami Genowefy Magiery.
Radosław Łabarzewski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz